NASZA WIOSKA

Jesteśmy kameralnym punktem opieki nad dziećmi od 1 do 3 lat działającym w filozofii Reggio Emilia, Rodzicielstwa Bliskości i Komunikacji bez przemocy (więcej o Wioskach – naszym partnerze strategicznym dowiesz się na WIOSKI.CO).

W domowym zaciszu, z indywidualnym podejściem do każdego dziecka, stworzyliśmy to miejsce jako wyobrażenie tego gdzie chcielibyśmy by nasze dzieci poszły po raz pierwszy poznawać otaczający je świat i bawić się z innymi dziećmi. Dla nas jako rodziców najważniejsze w tym okresie było to, by nasze dziecko było wspierane, mogło rozwijać się w swoim naturalnym tempie bez narzucania czegokolwiek i oceniania postępów, oraz by miało przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiemy że gdy dziecko czuje się bezpieczne ma nieograniczone możliwości rozwoju. Pomysł ten powstał ponieważ zmierzyliśmy się z wieloma trudnościami i wątpliwościami dotyczącymi podejścia do naszego dziecka w miejscach, które odwiedzaliśmy i doszliśmy do wniosku, że w wypadku dziecka nie chcemy iść na kompromisy.

Tworzymy zatem miejsce przyjazne dzieciom w którym nikt nie będzie ich do niczego zmuszał i namawiał, a pedagodzy będą wsłuchiwać się w ich potrzeby i podążać za ich naturalnym rozwojem stawiając z wyczuciem granice tam gdzie jest to niezbędne dla ich bezpieczeństwa. Z doświadczenia wiemy, że dzieci posiadają nieskończone zasoby kreatywności i samoregulacji, które zauważone i wspierane pozwalają rozwijać się niesamowitej, indywidualnej jednostce. Zasoby te pragniemy wspierać przez rozmowę o tym co widzą, myślą, o tym co czują, o tym czego potrzebują. Ważne dla nas jest by dziecko nie czuło było oceniane, nagradzane brawami, naklejkami, pochwałami, nie stosujemy żadnego rodzaju kar, ponieważ to zabija motywację wewnętrzną dzieci. Dajemy im narzędzia do tego by mogły rozwijać się w swój indywidualny sposób wykorzystując różnego rodzaju metody, jednak nie koncentrując się tylko i wyłącznie na jednej z nich. Bliska jest nam oczywiście wizja rodzicielstwa bliskości i komunikacji bez przemocy, filozofia Marii Montessori w jej nowszych odsłonach, popularne w ostatnim czasie podejście Pozytywnej Dyscypliny oraz Reggio Emilia w którym wykorzystuje się prowokacje jako nienarzucający sposób pracy z dziećmi stymulujący ich kreatywność. 

Wiemy że nie ma dzieci zbyt emocjonalnych, są jedynie dorośli którzy nie poznali narzędzi do radzenia sobie z dziecięcymi emocjami oraz swoimi własnymi. Wierzymy że aby rozwój małego dziecka odbywał się w sposób prawidłowy kluczową kwestią jest skupienie na „tu i teraz” ponieważ tak działa mózg małego dziecka. To co przeżywa w chwili obecnej, jego emocje i potrzeby są dla niego czymś niesamowicie wielkim, trudnym i niezrozumiałym szczególnie w pierwszych latach życia. Naszym zadaniem jako rodziców i wychowawców jest wsparcie dziecka w przeżywaniu tych emocji, ponieważ to my potrafimy regulować nasze emocje i nazywać nasze potrzeby, one dopiero mają się tych umiejętności nauczyć. Staramy się zatem być wzorem, ostoją spokoju i wsparciem dla naszych małych podopiecznych. Gdy dziecko płacze nie mówimy „nie płacz” lecz staramy się mu towarzyszyć w przeżywanych przez nie trudnościach. Jeśli rozłąka z rodzicem jest zbyt trudna a dziecko potrzebuje by rodzic się pojawił prosimy o przybycie do placówki jeśli jest to tylko możliwe.

W pracy z dziećmi korzystamy z jak najbardziej naturalnych zabawek i pomocy, które nie wpływają na przestymulowanie zbyt dużą ilością kolorów mózgu dziecka, a jednocześnie kształtujących ich wyczucie estetyki. Nasze wnętrza mają stonowane barwy a ogród jest pięknie naturalnie zielony, co sprzyja wyciszeniu i koncentracji dzieci. Chcemy również by nauka języka angielskiego przebiegała nie sztucznie, a zupełnie naturalnie, dlatego stosujemy tzw imersję językową dzięki której dziecko uczy się mówić stosując zamiennie słowa po polsku i angielsku, tak by brzmienie tego języka było czymś oczywistym, podobnie jak ma to miejsce w 2-języcznych rodzinach. Wiemy że najważniejsze w tym wieku jest wprowadzanie brzmienia innego języka niż nasz ojczysty a nie koniecznie prowadzenie specjalnych zajęć dodatkowych. Według badań jest to najskuteczniejsza forma nauki języka dla małych dzieci. Szanujemy także decyzję o długim karmieniu piersią i chcemy wspierać w nim rodziców, dlatego dysponujemy specjalnym pokojem w którym rodzic może pracować zdalnie za niewielką opłatą w godzinach w których dziecko przebywa pod naszą opieką.

 

Wiemy że nie zawsze rodzice mają możliwość pozostawienia swojego dziecka pod opieką najbliższych dziadków, cioć, wujków, dlatego chcemy stać się miejscem w którym Wasze dziecko będzie się czuło tak samo kochane i bezpieczne. Niestety bywa też tak że rodzina nie rozumie naszego podejścia do dziecka i jesteśmy zmuszeni znaleźć zatem takie w którym uzyskamy wsparcie w naszym rozumieniu procesu rozwoju dziecka. Mamy nadzieję stworzenia wspólnie takiej przestrzeni, w której dziecko będzie czuło się jak rodzinnym domu. Wyobrażamy sobie naszą pomoc jako kontynuację filozofii rodzica, dlatego zależy nam by nasze wizje na temat wychowania dziecka były spójne. Wiemy doskonale ile emocji towarzyszy pozostawieniu dziecka pod opieką nowych osób. Emocje rodzica w procesie adaptacji są szalenie ważne. Dziecko widzi czy rodzic jest pewny miejsca w którym pozostawia dziecko i rezonuje na jego lęk. Dlatego adaptacja trwa tyle ile rodzic i dziecko potrzebuje. 

 

Wspieramy dziecięcą kreatywność jako naturalny motor działania i klucz do wewnętrznej motywacji dziecka, dlatego dużo rozmawiamy z dzieckiem o tym jak sobie coś wyobraża, jak by coś zrobiło, co myśli o tym w czym bierze udział. Uważamy że pracując nad wewnątrzsterownością dziecka i dając mu możliwość decydowania o tym co i jak robi kształtujemy w przyszłości pewnego siebie małego człowieka, który będzie znał swoje mocne strony.

W naszej Wiosce stawiamy na zabawy ruchowe, przebywanie na świeżym powietrzu, zabawy twórcze, doświadczenia i eksperymenty. Nasz taras posiada zadaszenie co pozwala dzieciom przebywać na dworze nawet podczas niesprzyjającej pogody. Przed drzemką czytamy i oglądamy książki ucząc dziecko naturalnego wyciszenia. Mamy specjalny oddzielny pokój do drzemki, ponieważ zależy nam na podążaniu za naturalnymi potrzebami dziecka. Gdy dziecko jest na to gotowe wprowadzamy techniki mindfulness które wpływają korzystnie zarówno na koncentrację dziecka jak i nabywanie umiejętności wyciszenia.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE DZIAŁANIA NASZEJ WIOSKI

Grupa: nasza Wioska liczy maksymalnie 12 dzieci oraz 2-3 pedagogów

Czas opieki: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 (do uzgodnienia wg potrzeb rodziców)

Adaptacja: jest dla nas naturalnym procesem i u każdej rodziny przebiega inaczej dlatego macie na nią tyle czasu ile potrzebujecie, według nas nie ma czegoś takiego jak określony czas na adaptacje, podobnie jak nie ma określonego czasu kiedy dziecko ma nauczyć się siadać na nocnik – presja powoduje w późniejszym czasie poważne problemy

Miejsce: Warszawa – Ursynów, Dolinka Służewiecka, ul. Fosa 41

Do dyspozycji dzieci mamy całe 90m2 mieszkanie znajdujące się na parterze 2 piętrowego bloku. Posiadamy własny ogródek i duży zadaszony taras do zabawy. W mieszkaniu znajduje się 30m salon, pokój do relaksu i drzemki, gabinet, duży hol, kuchnia oraz łazienka i oddzielna toaleta.

Posiłki: posiadamy kontakt do specjalnego cateringu dziecięcego przetestowanego przez nas, zdrowego, zawierającego wysokiej jakości produkty i dużo warzyw oraz owoców – koszt wynosi 18zł/dzień (możliwe jest odwołanie cateringu gdy dziecko jest nieobecne)

Opłata miesięczna wynosi 2490zł i zawiera:

  • Opiekę nad dziećmi do 8h dziennie do uzgodnienia z rodzicami w godzinach 8:00-16:00
  • Zajęcia kreatywne, ruchowe, rozwojowe, edukacyjne, ekologiczne, zoologiczne, muzyczne oraz taneczne
  • Nauczanie angielskiego – język angielski wprowadzamy w formie imersji językowej, co oznacza że nasi pedagogowie rozmawiają z dziećmi zarówno po polsku jak i po angielsku w sposób naturalny podobnie jak ma to miejsce w 2-języcznych rodzinach. 
  • Materiały plastyczne
  • Spotkanie z rodzicami – wymiana informacji z rodzicami odbywa się w sposób bieżący dlatego proponujemy spotkanie ze wszystkimi raz na kwartał

Cena nie zawiera:

  • Opłaty wpisowej – jednorazowa opłata – 1000zł
  • Cateringu dietetycznego – ok 23zł/dzień
  • Udziału w dodatkowych warsztatach dla dzieci i rodziców odbywających się poza godzinami placówki
  • Konsultacji z psychologiem i innymi specjalistami współpracującymi z placówką